Pozor, z češtiny mizí slušná slova


Dnes jsme si připravili rozhovor s odborníkem na dané téma, profesorem české jazykovědecké fakulty. Ten již delší dobu upozorňuje širší veřejnost na jeden podstatný problém – z češtiny mizí slušná slova.

Pane profesore, jak to myslíte? Něco jako mizení slušných výrazů přece není možné!

Nejde v pravém slova smyslu o mizení. Stará slova dnes jen nabývají nových, vulgárních významů, a na jejich původní vyznění se zapomíná. Vezměte si takový pekáč. Kdysi se na něm pekla kuřata, dnes je to piča. Nebo ptačí hnízdo. Dřív v něm hnízdila malá ptáčátka. Dnes v něm také hnízdí ptáčátka, ale už je to piča.

A co jeskyně? Tunel? Ptačí budka? Klícka? Bidlo? Mušlička? Nora? Kafemlejnek? Vrata? Jamka? Terč? Díra? Ďuzna? Proláklina? Propast? Macocha? Černá díra? Všechno jsou to jen pojmenování píči, rozlišující hlubokost. Ano, je to tak, a máme dokonce i slovo pro piče smradlavé – je to ryba. Pak tu máme slova pro piče zarostlé. Džungle, prales, hříva, keř, koberec…  Dnešní děti tyto výrazy znají, už ale neví, co znamenaly kdysi. V lese Řáholci už dávno nebydlí Rumcajz, ale breberky.

Chcete tedy říct, že celá čeština směřuje do piče?

A nejen do piče! Co třeba takové slovo plošina? Dnes tak kluci říkají dívkám s malýma prsama. Zemětřesení, vulkán, vybuchlá sopka, Niagáry, špagety nebo gejzír? Kdysi to býval jen orgasmus. Na gejzír ale pozor, každý tam slyší toho buzíka v názvu… Když jsme u těch, co slovo bukvice? Žalud?

Ale to je přece stále jen několik málo případů!

Myslíte? Když v dnešní době rodiče dítěti koupí dupačky, zbývá doufat, že až na později. A co když ho pak začnou nutit dělat domácí práce? A co ruční práce? Známá pěstební dělnice z AZkvízu? Pasáčci z hor? Dnes nemůžete ženu jen tak přetáhnout na svoji stranu. A vaší manželce by určitě vadilo, kdybyste si na košili udělali záhyb. Savo kdysi byl čístící prostředek. Dnes to evokuje slováka, který vám chce kouřit. Dežo, Braňo a Savo, pak Lubo, za Lubem stojí Kája a mrdá ho…

Navrhujete tedy přechod na angličtinu nebo jiný jazyk?

Bohužel, tento fenomén se týká naprosto všech jazyků. Není třeba dlouhé analýzy. Any, Lýzy, anal easy, anální liz… Žádný jazyk už není m orální. Dokonce ani staročeština! Už Babička přece bydlela na Starém bělidle. Tím starým bělidlem samozřejmě byl dědečkův… luk, samostříl, klacík, pijavice, žihadlo, pistole, kulový blesk, nůž, připínáček, hoboj, flétna, kohout, malý princ, beranidlo, virgule, kouzelná hůlka, banán, šídlo, dláto, párek, haďák, klobás, plž, tyč, bič, periskop, teleskop, zmije, pták, kolibřík, orel, dravý sup, okurka, halapartna, kladivo, anténka

To bylo vážně vyčerpávající! Všímám si, že to zasáhlo i ovoce a zeleninu…

Samozřejmě! Melouny, grapefruity, hrušky, angrešty… Ze spoda zase brosvička nebo mrkev. Nejinak tomu je se sladkostmi, od čokolády přes lízátko po lentilky. Také mléčné výrobky mají zastoupení od mléka přes tvaroh až po sýr, včetně taveňáku. Ale tento fenomén jde napříč obory. Transvestita je dnes kozáček, pořádné kozy jsou arzenál… Freud vnímal ego jako rezervoár libida. Dnes je toto sousloví synonymem pro varlata.

Jsou výrazy, které vás třeba, jako jazykovědce, zvlášť zajaly?

Vesměs se jazyk spíše zjednodušuje. Dřív to byla semetrika, dnes je to prostě piča.

Fascinují mě ale oslovení pro řekněme… dajnější ženy. Říká se jim ojetina, nabíječka, jebtižka, houba pýchavka, vysavač, jehelníček, pračka na čuráky nebo prostě MHD. A kluk, který bere každou? Hnidopich

Také některá slovesa umí být zajímavá. Už se neříká jen ošulit, ale i ošulinit. Můžeme si s někým zatančit, prostě si jen tak zahopsat… Můžete jí dát vylágoš, a tím ji pořádně zhuntovat, nebo hůř – opýlit. U homosexuálů platí, že každý chvilku tahá pilku. O smradlavých kudnách se zase říká „ta má říz“.

Dobře, já myslím, že to už by našim čtenářům stačilo…

Tvrdý jako kámen, kuličky, vejce, granáty, tenisáky, džbány, volí oka, válcovny plechu, sendvič, jahody, věneček, výtok, guma, honba za pokladem, honěná, vlhká jak močál, kozáček, tutyfruty…

Vážně pane profesore, bylo to vyčerpávající…

 Šuk a Gag, vymést saze, pud sebezáchovy, kulečník, stračatela, dvorce, malíček…

G-bod je centrem kosočtverce

G-bod je centrem kosočtverce


Poučný článek?


Odpovědět

Nahoru ·